blog

YENİ DOĞAN TARAMA PROGRAMI

Yenidoğan taramaları başlangıçta tanı aldığında bebeğin tamamen sorunsuz bir şekilde yaşayabileceği hastalıkları erken tanımamıza ve tedaviye başlamamıza olanak verir. Onun için bu tarama programlarını aksatmamak önemlidir.

               Topuk kanı tarama testi: Yenidoğan bebeğin 24. saati dolduktan sonra ve 5. gününde iki kez olmak kaydıyla guthrie kağıdına topuktan alınan kanla 4 önemli hastalık taranır. Bu kan tahlilinde bir sorun olursa bağlı olduğunuz aile hekimi konu ile ilgili bilgi vererek size yapmanız gerekenleri söyleyecektir. Bu konuda çocuk hekiminiz de size detaylı bilgi verecektir.

               Gelişimsel Kalça Displazisi: Doğumun 6. haftasından itibaren 4 aya kadar tüm bebeklerin gelişimsel kalça displazisi (kalça çıkığı) açısından hem muayene edilmeleri hem de riskli bebeklerin kalça ultrasonu ile değerlendirilmeleri gerekir.

                Göz Taraması: Tüm yenidoğan bebeklerin 1. aydan 4. aya kadar görme muayenesi ve göz dibi muayenesi için Göz Hastalıkları tarafından değerlendirilmesini öneriyoruz.

              Anemi Kontrolü: Tüm yenidoğan bebeklerin 9. ayı doldurduklarında Hb/Htc tayini için yani anemi (kansızlık) kontrolü için tetkik yapılması önerilmektedir.

               Kontrol Muayeneler: Yenidoğan bebekler doğumundan yaşına kadar belli aralıklarla muayene edilmelidir. Bu aralıklar Sağlık Bakanlığı tarafından çizelge ile belirlenmiştir. Çocuk hekimi tarafından bu çizelge baz alınarak her bebek için bir takvim oluşturmak gerekir.

               Aşı Takvimi: Her bebek sağlıklı bir gelişim için aşı takvimindeki tüm aşıları olmalıdır. Sağlık Bakanlığı bu aşıları ücretsiz şekilde sağlamaktadır. Ayrıca henüz aşı takviminde olmayan birtakım aşılar da bulunmaktadır. Bu aşılar ile ilgili çocuk hekiminiz detaylı bilgi verecektir.

              Vitaminler: Bebek doğduğundan itibaren günlük 400 IU D vitamini ile desteklenmelidir. Prematüre bebeklerde bu değişkenlik gösterebilir. Standart damla formlarında bu doz günlük 3 damlaya denk gelmektedir. Piyasada puff şeklinde olup kullanımı daha kolay olan formlar da mevcuttur. Bir diğer destek de demirdir. Demir desteği 4. Aydan itibaren tüm bebeklere önerilmektedir. Bunun amacı büyümesi çok hızlı olan bebeklerin diyetle yeteri kadar demir alamamalarıdır. Demir eksikliği bebeklerde entelektüel kapasitede azalmaya yol açacağındandemir desteği önemlidir. Demir içeren damlalar kullanılmaya başlandığında bebekte bir miktar hazımsızlık sorunu oluşturabilir. Ancak bu durum geçici olup demir desteğine devam etmek önemlidir.

NEVSEHİR COCUK KLİNİGİ

BİZİ YAKINDAN TANIYIN