BLOG

NEVŞEHİR ÇOCUK KLİNİĞİ

NE NEDİR?


YENİDOĞAN TARAMA PROGRAMI

UYKU EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ


BEBEKLERDE BESLENME


ALERJİ

MOLEKÜLER ALERJİ TESTİ ve Deri prick testi

SÜNNET

SÜNNET


TUVALET EĞİTİMİ

nevşehir çocuk kliniği – uzm dr. adil bozpolat

sık sorulan sorular

BEBEĞİM YENİ DOĞDU.ONU NELER BEKLİYOR?

Minik arkadaşlar doğdukları ilk 24 saat içerisinde doğduğu merkezde bir çocuk hekimi tarafından muayene edilir. Herhangi bir problemi olmayan bebekler anne de uygun olunca eve taburcu olurlar. Taburcu olduktan iki gün sonra tekrar bir çocuk hekimi tarafından görülmesi gerekir. Bu vizitte bebeğin doğum kilosuna göre şimdiki durumu, anne ile bebek uyumu, yenidoğan sarılığı ve olası ek problemler açısından detaylı incelenir. Bir sonraki takip günleri belirlenir. Takip günleri haricinde ne zaman tekrar başvuru yapacağı hakkında bilgilendirilir.

ÇOCUĞUM ÇOK İŞTAHSIZ HİÇBİR ŞEY YEMİYOR, NE YAPMALIYIM?

Bu minik arkadaşların öncelikle gün boyu yedikleri, diyetinde hangi besinler olduğunu öğreniyoruz. Daha sonra boy ve kilo ölçümlerini yapıp yaşına uygun boy ve klioda mı onu kontrol ediyoruz. Burada önemli olan boy kilo durumunda bir eksiklik ya da vitamin eksikliği var mı onu değerlendirmek. Bazı vitamin eksiklikleri çocuklarda iştahsızlık yapabilir.

BEBEĞİME EK GIDA NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM?

Bebeğimin acaba herhangi bir besine alerjisi var mı? Ek gıda olarak hangi besinle başlamalıyım? Bu konuda her gün yeni görüşler çıkmakla beraber her bebek kendi nezdinde değerlendirilmeli ve takip eden hekim ve aile ile birlikte karar verilmelidir.

BEBEĞİM ÇOK HUZURSUZ ACABA PROBLEMİ NEDİR?

Aşırı huzursuz bebekler; karnı tok, altı temiz, yeri rahat olmasına rağmen devamlı ağlayan bebekler. Böyle bebeklerde ayına göre en sık sebepler doymamış olmak, gaz sancısı, diş çıkarma şeklinde sıralanabilir. Bu tarz sıkıntısı olan minik arkadaşlarımızı öncelikli olarak detaylı sorgulama ve ardından fizik muayene yaparak değerlendirip gerekirse tetkik yaparak sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bu yukarıda bahsedilen sık sebepler haricinde altta yatan inek sütü alerjisi, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı düşürme gibi diğer sebepleri de hem öyküden, hem fizik muayeneden hem de gerekirse tetkiklerden yararlanıp ortaya koyup hem bebeklerimizi hem de aileleri huzurlu ve sağlıklı bir yaşama kavuşturmayı amaçlıyoruz.

Çocuğum kreşe başladı ve çok sık hastalanıyor. Daha önceden hiç hastalanmazdı.

Buna benzer şikayetleriniz varsa atopik (alerjiye hassas) bir çocuğunuz olabilir. Bu minik arkadaşların sağlıklı ve konforlu bir şekilde hayatını devam etmeleri, detaylı bir öykü ve fizik muayene sonrası birkaç basit değişiklik ve ilaç desteği ile mümkündür.

Bebeğim/çocuğum ateşli havale geçirdi. Her ateşlendiğinde çok tedirgin oluyorum. Ne yapmalıyım?

Ateşli havale (febril konvülzyon) 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda yüksek ateş esnasında tüm vücutta kasılma, tek taraflı seğirme ve kasılmalar, gözler açık tepki vermeme şeklinde ortaya çıkan hareketlerdir. Böyle çocuklarda ateşli durumlarda ne yapmalıyız? Güvenli bir ateş ölçer ile doğru ölçüm yapmak önemlidir. Ateşli havale geçiren çocuklarda 37.5 oC ve üzeri olunca ilk başta soğuk uygulama yapmak gerekir. Soğuk uygulamaya rağmen ateşi 38-38.5 oC üzerine çıkan hastalarda ateş düşürücü şurup veya fitil kullanmak gerekir. İlaçlar doğru dozda ve sıklıkta kullanılmalıdır. Ayrıca birden fazla ateşli havale geçiren çocuklarda acil durumlar için kullanılabilen havale engelleyici fitil de aileye gerekli eğitim verilerek yanlarında bulundurmaları sağlanabilir.

Çocuğum 5 yaşını geçti ama hala gece altını ıslatıyor. Ne yapmalıyım?

Bu tarz şikayeti olan minik arkadaşlar için gerekli fizik inceleme ve tetkikler sonrası ilaçlı ya da ilaçsız şekilde bundan kurtulmak mümkün. İşeme fizyolojisi her insanda farklı şekilde gelişir. Bunun için kesin tarihler yoktur. O yüzden bazı çocuklar bezini kolay terk ederken bazı çocuklar daha geç terkedebilir. Yalnız 5 yaştan sonra hala idrar kaçırma problemi olan çocuklarda özgüven eksikliği oluşabilmektedir. Bu yüzden 5 yaşını aşmış ve hala altını ıslatan çocuklar bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Aşı takvimi dışında hangi aşılar var? Bu aşıları yaptırmalı mıyım?

 Bu aşılar hangi hastalıklardan korur? İlk olarak çok bilinen ve mevsimlik olan grip aşılarıdır. Bu aşı daha çok kronik hastalığı olan, ek hastalıkları olan çocuklarda önerilmektedir. Bir diğer aşı Rotavirüs aşısıdır. Bu virüs bir gastroenterit (ishal) etkenidir. Rotavirüs aşısı oral yolla uygulanan bir aşıdır. Farklı bir aşı da Meningokok hastalığını korumayı amaçlayan aşıdır. Bu konuda iki farklı aşı mevcuttur. Bu aşılar hakkında detaylı bilgiyi çocuk hekiminizden alabilirsiniz.

Bebeğime ilk banyosunu ne zaman yaptırmalıyım?

Bebek doğumdan sonra eve taburcu olduğu zamandan itibaren banyo yaptırılabilir. Genel inanış göbek düştükten sonra şeklindedir. Ancak göbek iyi kurutulduktan sonra göbeğin düşmesine beklemeye gerek yoktur. Banyo yaptırmak bebeği çok rahatlatır. Onun için geciktirmeden bebeğinize banyosunu yaptırabilirsiniz.

Yenidoğan bebeğimin göbeğine nasıl müdahale etmeliyim?

Göbek bağı anne karnında bebeğin beslenmesini sağlar. Doğduktan sonra steril bir şekilde klemplenir. Evde göbek bakımı için herhangi bir kreme ya da alkol sürmeye gerek yoktur. Göbeği bezin dışında kapatmak ve banyo sonrası iyi kurutmak önemlidir. Göbek doğumdan sonra 14 gün geçmesine rağmen düşmediyse, göbek çevresinde pis koku veya akıntı olması durumunda çocuk hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Yenidoğan bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim? Bebeğim doyuyor mu?

Zamanında doğan bebekleri ilk 2-3 ay 3 saati geçirmeden emzirmek önemlidir. Bazen bebek uyanmayabilir. Bu miniklerin de burnu ile oynayarak, altını değiştirerek uyandırıp emzirmek önemlidir. Kan grubu uyuşmazlığı olan ya da erken doğan bebeklerde ilk 2 hafta bu süreyi 2 saate düşürmek gerekebilir. Bebeğiniz emmesini bitirmesine rağmen uykuya dalmıyor, devamlı aranıyorsa doymamış olma ihtimali yüksektir. Bunun için annenin de yeterli beslendiğinden ve sıvı aldığından emin olmak gerekir. Erken dönemde tekrarlayan kilo ölçümleri ile bebeğin sağlıklı beslenip beslenmediğini anlamak mümkündür.

Çocuğum saksıdan toprak yiyor, dışarıda taşları ağzına alıyor. Acaba sorunu nedir?

Çocuklarda vitamin ya da mineral eksikliğine bağlı olarak yemek olmayan şeyleri yeme davranışına pika denir. Sıklıkla bu arkadaşlarda demir eksikliğine bağlı anemi vardır. Bu minik arkadaşların gerekli tetkik ve tedavi sonrası bu davranışları kaybolur ve iştah artışı, kilo artışı gözlenir. Bu tarz şikayeti olan arkadaşların çocuk hekimi tarafından görülmesi önemlidir.

Çocuğumun memesi belirginleşti acaba erken ergenliğe giriyor olabilir mi?

Kız çocuklarda 8,5 yaş altı meme büyümesi erken telarş olarak adlandırılır. Bu arkadaşların meme büyümesi dışında herhangi bir bulgusu yoksa aralıklı takip ile süreç ilerletilebilir. Ancak meme büyümesi hızlı ilerler ya da ek bir bulgu olursa erken ergenlik başlamış olabilir. Günümüzde hormonlu meyve ve sebze tüketiminin artması, çocukların kozmetik malzemelere ilgi duyması erken ergenlik sıklığını artırmış durumdadır. Bu arkadaşların erken dönemde farkedilmesi ve erken tedaviye başlanması önemlidir.

Çocuğum ağlayınca morarıyor, nefesi duruyor ne yapmalıyım?

Çocuklarda ağlama sonrası ya da acı sonrası morarma katılma nöbeti olarak adlandırılır. Bu durumla karşılaşan ailelerin ilk yapması gereken bebeği yan yatar pozisyonda tutmaktır. Çok ağlayıp moraran bebeklerde bilinç kaybı gelişmesi beyin yeterli oksijene ulaşamayınca koruma amaçlıdır. Daha sonra bebek normal nefes almaya başlayınca beyne tekrar oksijen gitmeye başlar ve çocuk uyanır. Bu tarz şikayeti olan minik arkadaşlar kesinlikle bir çocuk hekimi tarafından görülmelidir. Bu hastalarda en sık görülen sıkıntı demir eksikliği anemisidir. Bunun tespiti yapılıp tedavi başlanınca nöbet de ortadan kalkar.

Çocuğum devamlı idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. Neden böyle oluyor?

İdrar yolu enfeksiyonu çocukluk çağında sık görülen problemlerdir. En sık sebep hijyen ile ilişkili olmakla birlikte idrar tutma davranışı, sünnet derisinin dar olması ya da idrar yollarında bir soruna bağlı da gerçekleşebilir. Bu minik arkadaşların hijyenine dikkat etmeli, idrarı geldiğini anladığınızda tuvalete gitmesini tembihlemelisiniz. Buna rağmen birden fazla idrar kültüründe üreme olan hastaların çocuk hekimi tarafından değerlendirilmeleri gerekir.

Çocuğum ishal oldu ne yapmalıyım?

İshal çocukluk çağında sık görülen bir hastalıktır. Genellikle viral etkenli olup selim seyreden bir hastalıktır. İshal olan çocuklarda oral alımı artırmak çok önemlidir. Bu dönemlerde şekerli şeylerden uzak durup tuzlu şeyler ile beslenmek daha önemlidir. İshal sıklığı fazla olan aynı zamanda tabloya kusma eklenen ya da dışkıda kan olan bebeklerin bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Vitamin B12 çocukların nörolojik gelişiminde rol oynayan bir vitamindir.

Bebeğinizin ayına göre nörolojik gelişimi geri ise B12 eksikliği açısından değerlendirilmelidir.
Ayrıca katı gıda reddi, solukluk, ağız içi geçmeyen yaralar, unutkanlık, okul başarısında düşüklük de B12 eksikliğini akla getirir.
Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde annede B12 düşüklüğü olması bebekte B12 vitamin eksikliğine sebep olurken, daha büyük çocuklarda diyette hayvansal gıdanın az olması B12 eksikliğine yol açmaktadır.

Bebeklerde burun temizliği hem beslenme yani emme hem de uyku düzeni için önemlidir.

Özellikle emme sırasında bebekler sadece burundan nefes aldıkları için burnun açık olması gerekir, yoksa minik sinirlenip memeyi bırakmak isteyebilir. Burnu günlük temizlemek gerekir, bunu bebeğin kafasını yana yatırıp üst burun deliğine bebekler için uygun olan sprey ya da tek kullanımlık şişelerle yapmak uygundur. Sık tıkanıklık yaşayan bebeklerin yattığı odayı hafif nemli hale getirmek de uygun olur.
Bu işlemleri yapmanıza rağmen minik burun yeterince açılmadı ve hırıltı geliyorsa çocuk hekiminize başvurmanız uygun olur.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN GİYİMİ NASIL OLMALIDIR?

Yenidoğan bebeklerin giyimi kabaca evde ebeveyn hangi kıyafetle üşümüyorsa bir kat fazla giydirme şeklinde olmalıdır.
Fazla kalın giydirme ve fazla sıcak tutma minik arkadaşlarda sıvı kaybına, isiliğe hatta emme isteksizliğine yol açabilir.
Bebeğinizin uyurken üzerine tek kat bir örtü örtmek yeterlidir.
Uyku odasının sıcaklığı 20-24 0C arası olması uygun olacaktır.
Ayakların serbest olması kalça gelişimi açısından önemlidir.

ÇOCUĞUM ÇOK ÖKSÜRÜYOR NE YAPMALIYIM?

Çocuklarda öksürüğün bir çok nedeni vardır, buna sebep olan etkeni hem öksürüğün özelliğinden hem de fizik muayene ile anlayabiliriz.
Aileleri en çok endişelendiren öksürük tipi krup’ta görülen havlar tarzda öksürük şeklidir. Bu öksürükte çocuk nefessiz kalmış gibi olur ve korkutucudur. Uygun tedavi ile genellikle hızlı geriler.
Dikkat etmemiz gereken bir öksürük sebebi ise hırıltının eşlik ettiği öksürüktür. Çünkü bu öksürük tipi akut bronşiolitte sık görülür. Göğüs bölgesinde hırıltısı olan her miniğin kesinlikle muayene olması önemlidir. Tedavi ile bir miktar geçip sonra aynı şekilde tekrarlayan hırıltılı öksürüklerde ayrıca yabancı cisim aspirasyonu akla gelmelidir.
Sık tekrarlayan ve geçmeyen kuru öksürüklerde ise altta yatan alerjik bir durum ya da reflü ihtimali yüksektir.
Öksürük bir hastalık değil ama hastalığın habercisidir ve bize yol gösterir.

BEBELERDEN NEDEN TOPUK KANI ALIYORUZ?

Topuk kanı ile ülkemizde 4 hastalık için tarama yapılıyor.
Bu hastalıklar:
🔸Fenilketonüri
🔸Konjenital (Doğuştan) Hipotiroidi
🔸Kistik Fibrozis
🔸Biotinidaz Eksikliği
Peki neden bu hastalıklar?
Çünkü bu hastalıklarda erken tedavi ile hastalar tamamen normal olabilmektedir. Tedavi almayan hastalarda ise maalesef sonuçlar ağır olmaktadır.

Benim takip ettiğim hastalar içerisinde de topuk kanı taraması sonucu Konjenital hipotiroidi tanısı alan iki minik arkadaşım var. İkisinin de keyifleri yerinde

BINGILDAKLAR NEDEN ÖNEMLİ?

Bıngıldaklar, kafadaki yumuşak yerler 😳
Bebekler doğduklarında başın ön ve arkasında iki bıngıldağı (fontanel) olur. Bu kafa kemiklerinin tam bütünleşmemesinden kaynaklı ve normal bir durumdur.
Arka fontanel bazen hissedilmeyebilir ve 4 aya kadar kapanmalıdır.
Ön fontanel ise 18 aya kadar kapanmalıdır.
Ebeveynleri en çok endişenlendiren durum ise fontanelin erken kapanmasıdır.
Ön fontanelin tek başına erken kapanması bir sorun değildir ve sık yapılan hata D vitamini desteğinin kesilmesidir.
Fontaneli erken kapanan her bebek, çocuk hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Muayenesi ve baş ölçümleri normal olan hastada endişe etmeye gerek yoktur.

BEBEKLER NE ZAMAN BAŞINI DİK TUTAR?

Doğduğundan itibaren de tutabilir, bakınız resim 😂😂
Bizim için burada önemli olan 3 ayını dolduran tüm bebeklerin başını dik tutabilmesidir.
Aylık kontrollerde zaten çocuk hekiminiz bunu kontrol etmektedir. Yine de 3 aylık olan bebeğiniz başını dik tutamıyorsa bir çocuk hekimi tarafından kesinlikle görülmelidir.
Peki bunu nasıl anlayabiliriz?Bebeği resimdeki gibi yatırıp inceleyebiliriz ya da düz yatarken ellerinden hafifçe çekerek başını kaldırıp kaldırmadığını kontrol edebilirsiniz.

BEBEĞİMİ NE ZAMAN OTURTABİLİRİM?

Sık sorulan ve endişe edilen bu konudan da bahsedelim.
Minik arkadaşları 4. aydan itibaren destekli şekilde oturtabiliriz.
Destekli derken ne demek istiyoruz?
Düşmesine izin vermeyecek şekilde sırtını ve yanlarını destekliyoruz.
İlk oturdukları an gerçekten çok komik ve eğlenceli oluyor. Bence ilk seferi kaçırmadan fotoğrafını çekmek lazım.

YÜRÜTEÇ ÖNERİYOR MUSUNUZ?

Yürüteç eski bir alışkanlık ve önceden sık kullanılmış. Artık biz yürüteç önermiyoruz.
Peki neden? 🤔
Yürüteçi ilerletmek için miniklerin ona bir güç uygulaması gerekmektedir. Bu durumda ayak parmaklarının üzerinde hareket ederek bunu sağlarlar. Bu da bebeğin parmak üzerinde yürümeyi öğrenmesine sebep olmakta ve topuklarına basarak yürümeyi zorlaştırmaktadır.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için yürüteci önermiyoruz.

6. HASTALIK NEDİR NEDEN ÖNEMLİDİR?

6. hastalık bir virüs enfeksiyonudur, en sık 6 ay 3 yaş arasında görülür. İlk 6 ay anne sütünün koruyucu özelliğinden dolayı anne sütü alan bebeklerde görülmez.
Hastalık saf ateş ile kendini gösterir ve muayenede bulgu vermez. 40 dereceyi bulan ve hatta geçen ateşe sebep olabilir.
Hastalığın önemli olan yönü de burasıdır, inatçı ve yüksek ateş, ateşli havaleye neden olabilir.
Hastalığın doğal seyrinde ateş bir anda kesilir ve önce yüzde sonra gövdede resimdeki gibi döküntüler başlar. Bu döküntüler yaklaşık 3 günde kendiliğinden geçer. İlaç alerjileri ile bu durum birbirine çok benzer.
Bu hastalığın tedavisinde önemli olan ateş kontrolünü sağlayabilmektir. Antibiyotikler bu hastalıkta işe yaramazlar.
Bir güzel yanı ise minikler bu hastalığı yaşamlarında sadece bir kere geçirirler.

nevsehir cocuk klinigi

bizi yakından tanıyın!


randevu alınız

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.